Są takie szczepienia, które wystarczy podać raz i chronią nasz organizm przez wiele lat. Są również takie, przy których trzeba podać dawkę przypominającą, albo nawet kilka takich dawek, ale wówczas zyskujemy odporność praktycznie do końca życia. Są jednak takie szczepienia, które powinniśmy powtarzać co roku. To dlatego, że z jednej strony nie wytwarzają one odpowiedniej ilości przeciwciał, ale z drugiej może się okazać, że choroba na którą zostały stworzone, cały czas mutuje i pojawiają się jej nowe odmiany, na które stara szczepionka nie będzie działać.

Do takich chorób należy właśnie wirus grypy.

Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim jeśli chcemy mieć pewność, że nasz organizm będzie chroniony przed zachorowaniem na grypę, to powinniśmy zastosować szczepionkę vaxigrip tetra. Ponieważ ta szczepionka zawiera wirusy 4 szczepów grypy, co znacznie zwiększa szansę na jej skuteczność, co jest ważne, ponieważ nigdy nie mamy pewności, jaki podtyp będzie odpowiadał za wywołanie epidemii w danym sezonie. Dlatego też powinniśmy się tutaj szczepić co roku, ponieważ opracowywana jest nowa szczepionka, która przygotowywana jest na podstawie opinii specjalistów, odnośnie tego, który podtyp może być tym razem szczególnie niebezpieczny.

Takie szczepionki są zgodne z wytycznymi WHO, a to oznacza, że możemy być całkowicie pewni ich wysokiej jakości i bezpieczeństwa, jakie nam one oferują. Taką szczepionkę vaxigrip tetra mogą już otrzymywać dzieci po 6 miesiącu życia, a to oznacza, że spokojnie można się nią zaszczepić całą rodziną.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Możemy się zastanawiać, czy są jakieś sytuacje, w których powinniśmy zrezygnować z wykonania szczepienia przy zastosowaniu vaxigrip tetra. Oczywiście są takie sytuacje i dlatego przed podaniem tej szczepionki, powinniśmy być najpierw dokładnie przebadani przez lekarza.

Nie powinniśmy być nią szczepieni, jeśli jesteśmy chociażby uczuleni na któryś z jej składników. Tak samo jak nie możemy być poddani takiemu szczepieniu, jeśli zostanie u nas stwierdzona ostra choroba, albo choroba w której będziemy mieli wysoką temperaturę. W innych przypadkach nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy mogli ją przyjąć. Mogą się także pojawić delikatne powikłania po szczepieniu, takie jak: rumień, obrzęk w miejscu wkłucia, ból głowy, gorsze samopoczucie czy gorączka.

Jednak nie są one niebezpieczne i zazwyczaj znikają samoistnie, nie pozostawiając w organizmie żadnych negatywnych zmian. Warto zobaczyć jak działa szczepionka vaxigrip tetra. Jest ona podawana przeciwko grypie i warto się z nią bliżej zapoznać.