Chcemy mieć pewność, że naszym dzieciom nic nie zagraża, że dobrze je chronimy i dokładamy wszelkich starań, aby osłonić je przed działaniem najróżniejszych chorób. Nic więc dziwnego, że znaczna część rodziców opowiada się za szczepieniami, które przecież mają przygotować organizm dziecka na różnego rodzaju wirusy, tak aby mógł on wytworzyć niezbędne przeciwciała i być na nie odpornym. To dlatego właśnie dziecko otrzymuje tak wiele różnych szczepień, abyśmy mieli pewność, że jego organizm jest odpowiednio chroniony. A kiedy zaczyna się cały proces?

Pierwsze szczepienie

Powinniśmy wiedzieć, że pierwsze szczepienie dziecko otrzymuje jeszcze w szpitalu, a dokładnie w pierwszej dobie życia. To niezwykle ważne, aby chroniło je ono już od początku, tym bardziej, że może się zarazić podczas karmienia piersią, zwłaszcza jeśli jego mama nie wie, że jest nosicielką wirusowego zapalenia wątroby typu B. Dlatego noworodkom już w ciągu pierwszej doby życia podawana jest pierwsza dawka szczepienia na wzw typu B.

Nie ma tutaj znaczenia, jaką wagę urodzeniową miało dziecko, czy urodziło się w terminie czy przed, każde z nich musi być zaszczepione, aby mieć pewność, że jest ono chronione przed ewentualnym wirusem, który może mieć w sobie jego mama. Oczywiście, aby takie szczepienie było skuteczne, musi być ono powtórzone jeszcze po 6 tygodniach i następnie w 6 – 7 miesiącu. Dopiero wówczas można mieć pewność, że organizm dziecka wytworzył odpowiednią ilość przeciwciał i faktycznie jest chroniony przed tą chorobą.

Co jeszcze?

W pierwszej dobie życia, dziecko otrzymuje jeszcze jedno szczepienie. Jest ono przeciwko gruźlicy i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to powinno być podawane od razu z wzw typu B. Jednak w przypadku gruźlicy należy być ostrożniejszym, ponieważ podanie tej szczepionki na tak wczesnym etapie, będzie wykluczone, jeśli np.

dziecko urodziło się z mniejszą wagą niż 2000 gram, albo przyszło na świat przed 32 tygodniem ciąży. Warto również podkreślić, że szczepienie przeciwko gruźlicy wykonywane jest tylko raz i później już nie jest ponawiane, dlatego tak ważne jest to, aby w miarę możliwości było wykonane jak najpóźniej. Jak widzimy, dzieci już w pierwszej dobie życia otrzymują dwa szczepienia. To bardzo ważne, aby tak się stało, ponieważ wtedy ich organizm jest chroniony od samego początku. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dzieci tak wcześnie otrzymują już pierwsze szczepienia, a szkoda, bo rodzice powinni mieć taką wiedzę jeszcze przed porodem. Wówczas nie będą zaskoczeni działaniami, podejmowanymi przy ich dziecku.