Niektóre choroby dzięki szczepieniom udało się całkowicie wyeliminować, inne ograniczyć, a przy jeszcze innych nie udało się wykluczyć zachorowania, ale jednocześnie udało się sprawić, że objawy choroby są łagodniejsze, a więc i ona przechodzona jest dużo lżej. Na niektóre choroby trzeba się zaszczepić obowiązkowo, a szczepienia te dotyczą dzieci od pierwszej doby życia do 19 roku życia. Inne są szczepieniami zalecanymi, a więc można je przyjąć, ale nie ma takiego obowiązku i nikt nie będzie nas za to ścigał. Jedną właśnie z takich zalecanych ale nie obowiązkowych szczepionek, jest ta, która ma nas chronić przed wirusem ospy wietrznej.

Co o niej wiemy?

Jeśli chodzi o to, co możemy powiedzieć na temat ospy wietrznej, to trzeba podkreślić, że jest to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Okres jej wylęgania trwa około 2 tygodni, a już na 1 – 2 dni przed pojawieniem się objawów zaczynamy zarażać, i trwa to do momentu, aż wszystkie strupki wyschną. Zazwyczaj jest to choroba nie groźna, a najbardziej uciążliwa jest swędząca wysypka. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do pojawienia się groźnych powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Dlatego też warto się zastanowić nad szczepieniami przeciwko ospie wietrznej, tym bardziej, że osoby dorosłe przechodzą ją znacznie ciężej niż dzieci i jest ona dla nich groźniejsza.

Jak to jest z tymi szczepieniami?

Przeciwko ospie wietrznej można się zaszczepić praktycznie w każdym czasie. Co więcej, w szczepionce znajdują się żywe bakterie tego wirusa, jednak są one mocno osłabione. To oznacza, że istnieje tylko niewielkie ryzyko, że wywołają one w szczepionym organizmie chorobę.

Dlatego o ile nie można przeciwko ospie wietrznej szczepić kobiet w ciąży, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaszczepić ich starsze dziecko, ponieważ ryzyko, że zarażą się one od niego ospą, na którą było szczepione, jest naprawdę niewielkie. Jeśli chcemy mieć pewność, że w naszym organizmie wytworzyły się przeciwciała mające nas chronić przed ospą wietrzną, to należy dopilnować, aby były nam podane dwie dawki tego szczepienia. Szczepieniu nie powinny być poddawane osoby o niskiej odporności, ale za to powinny być chronione przez osoby ze swojego otoczenia, które takie szczepienie powinny przyjąć. Warto pamiętać, że każdy może się zaszczepić przeciwko ospie wietrznej.

Zwłaszcza jeśli jeszcze jej nie przechodził, bo wraz z wiekiem ma ona gorszy przebieg i jest groźniejsza dla chorego. Warto się zaszczepić, bo jej skuteczność wynosi 95%.