Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę mają nam do zaoferowania szczepienia. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że mają one wspomagać nasz organizm w walce z różnymi chorobami zakaźnymi. W niektórych przypadkach dzięki takim szczepieniom możemy praktycznie do minimum zredukować szansę, że zachorujemy na daną chorobę. W innych może się okazać, że nie będą nas one chroniły przed zachorowaniem, ale jednocześnie sprawią, że będziemy łagodniej przechodzić chorobę. Dzięki temu mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań czy nawet zgonu.

Chroni jednostkę i społeczeństwo

Przede wszystkim szczepienia chronią jednostkę, a więc tą osobę, która z nich skorzystała.

Dzięki takim działaniom zmniejsza ona ryzyko zachorowania, jak również gwarantuje łagodniejsze przechodzenie choroby. Dlatego warto się zastanowić, na jakie choroby zakaźne jesteśmy narażani, a zwłaszcza które z nich mogą zaatakować nasze dziecko. To ono mające mniejszą odporność i jednocześnie przebywające w przedszkolu w dużym skupisku, jest najbardziej narażone na działanie chorób zakaźnych. Dlatego warto korzystać z kalendarza szczepień obowiązkowych, aby wiedzieć kiedy i na co szczepić nasze dziecko. Jednak jeśli sami nie chorowaliśmy na jakąś chorobę zakaźną, to warto wykonać takie szczepienia, bo będziemy się wówczas znajdować w grupie ryzyka. Dodatkowo im więcej jest zaszczepionych dzieci, tym mniejsza jest szansa, że dana choroba rozwinie się w epidemię, dzięki czemu chronione są również te dzieci, które z przyczyn medycznych nie mogą być zaszczepione.

Jakie są efekty?

Zastanawiamy się, jakie są efekty takich profilaktycznych szczepień ochronnych w przypadku chorób zakaźnych u dzieci? Mniej dzieci choruje, mniej narażonych jest na poważne powikłania, a co się z tym wiąże, mniej też umiera. Co więcej, jeśli w danym społeczeństwie jest odpowiednio wysoki procent zaszczepionych osób, to może się okazać, że nie tylko nie dojdzie do wystąpienia epidemii, ale również dana choroba może całkowicie zaniknąć i już się nie pojawiać. Oczywiście pod warunkiem, że cały czas dostatecznie dużo osób będzie zaszczepionych przeciwko danej chorobie. Dlatego tak ważne jest korzystanie ze szczepień obowiązkowych, które muszą być wykonane w ściśle określonym czasie. Warto wiedzieć z czego możemy tutaj korzystać, jak również sprawdzić przed jakimi chorobami możemy w ten sposób chronić nie tylko nasze dziecko, ale również nas samych i resztę społeczeństwa. Zwłaszcza tą, która z powodów medycznych, sama nie mogła się zaszczepić.