szczepionka na ospę

Nawet jeżeli nie interesujemy się zbytnio tym zagadnieniem, to z pewnością wiemy, że istnieje takie coś jak szczepienia. Możliwe, że wiemy również, iż mamy szczepienia obowiązkowe i zalecane. Jednak jeśli mamy zaszczepić nasze dziecko, albo nawet siebie samego przeciwko jakiejś chorobie, to z pewnością powinniśmy mieć o danej szczepionce jak najwięcej informacji. Wówczas zyskamy pewność, że nic ważnego nam nie umknie, a jednocześnie będziemy spokojniejsi o to, że wszystko zostanie wykonane w taki sposób jak powinno.

Nie wszystkie są płatne

Z pewnością słyszeliśmy o tym, że są szczepienia płatne i darmowe. Jak się okazuje nie jest trudno je rozróżnić, jeśli wiemy, że są szczepienia, które znajdują się na liście obowiązkowej i takie, które są zalecane przez lekarzy, ale jednocześnie nie ma obowiązku ich wykonywania. To właśnie rozróżnienie pozwala nam określić, które szczepionki proponowane są przez nfz, a więc nie będziemy musieli za nie płacić z własnej kieszeni. Oczywiście chodzi tutaj o szczepionki obowiązkowe.

Nimi musi być zaszczepiony praktycznie każdy, a to oznacza, że są one za darmo, tak aby każdy mógł z nich korzystać i żeby nie mógł powiedzieć, że nie poddał się takiemu szczepieniu, ponieważ nie było go na to stać. Wśród szczepień na nfz znajduje się to na: gruźlicę, wzw typu B, krztusiec, błonicę, polio, Hib, świnkę, odrę i różyczkę. Takie szczepienia są całkowicie bezpieczne, odpowiednio przebadane, a co się z tym wiąże, nawet jeśli wystąpią jakieś powikłania, to będą one niewielkie i niegroźne.

Mimo wszystko możemy zapłacić

Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jeśli korzystamy z bezpłatnych szczepień, które oferowane są przez nfz, to może się okazać, że dziecko otrzyma czasami kilka wkłuć przy jednej wizycie.

Będzie tak się działo wówczas, gdy będzie otrzymywało jedną szczepionkę przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, drugą przeciwko wzw typu B, a trzecią przeciwko Hib. Jeśli chcemy ograniczyć ilość wkłuć przy jednej wizycie, to wówczas możemy zrezygnować z darmowych szczepionek oferowanych przez nfz i zastanowić się nad wykupieniem szczepionki skojarzonej. Jednak wówczas przy każdej dawce będziemy musieli zapłacić około 200 złotych, więc warto się nad tym zastanowić. Ponieważ ze szczepień obowiązkowych muszą skorzystać wszyscy, to są one proponowane przez nfz.

Wówczas takie szczepienia są darmowe, aby faktycznie wszyscy mogli z nich skorzystać. Nie mniej posiadają one odpowiednie badania i certyfikaty, a więc nie musimy się tutaj niczym martwić.