Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w ochronie naszego zdrowia odgrywają szczepienia. To właśnie one pozwalają na wyprodukowanie w naszym ciele odpowiednich przeciwciał, a kiedy one zaczynają działać, możemy być pewni, że w większości przypadków nie będzie możliwości, aby mogło dojść do zachorowania. A nawet jeśli zachorujemy po przyjęciu szczepienia, to możemy być pewni, że choroba będzie miała łagodniejszy przebieg, a więc będzie mniejsze niebezpieczeństwo występowania groźnych powikłań.

Co wiemy na temat szczepień?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że mamy szczepienia obowiązkowe i zalecane. Te pierwsze powinny być wykonane u wszystkich dzieci, u których nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Jeśli rodzice nie podporządkują się tym wytycznym, to może się okazać, że będą oni musieli zapłacić wysoką karę finansową. Przy szczepieniach zalecanych decyzja jest pozostawiona rodzicom. Lekarze mogą tylko zasugerować konkretne szczepienie dla lepszej ochrony zdrowia i życia dziecka, ale to od rodziców będzie zależało, czy z przedstawionych szczepień skorzystają czy jednak nie.

Co więcej, taki kalendarz szczepień obowiązkowych jest co jakiś czas uaktualniany, tak aby była pewność, że będzie on zawierał wszystkie te szczepienia, które obecnie są najgroźniejsze i faktycznie powinny się w nim znaleźć.

Na co szczepimy?

Jeżeli popatrzymy na szczepienia mp, to szybko zyskamy informację odnośnie tego, przeciwko czemu powinniśmy zaszczepić nasze dziecko. Wówczas już nie będziemy mieli najmniejszych wątpliwości, a znając szczepionkę i czas, w którym powinna być podana, zyskamy pewność, że wszystko zrobimy dokładnie tak jak należy. Do szczepień obowiązkowych zalicza się między innymi te przeciwko: gruźlicy, wzw typu B, śwince, odrze, różyczce, błonicy, krztuścowi, tężcowi czy pneumokokom. Jednak musimy również wiedzieć, w jaki sposób je podawać, tak aby mieć całkowitą pewność, że będą one skuteczne. Dlatego właśnie należy wiedzieć, w jakim okresie życia dziecko musi je otrzymać, jak również trzeba sprawdzić ile dawek danego szczepienia powinno być, tak abyśmy mieli pewność, że w organizmie znajduje się dojść przeciwciał, aby były one w stanie chronić nas przed daną chorobą. Warto poczytać o szczepieniach. Kiedy powinny być podane, w które miejsce ma się odbyć wkłucie, jak często mają być powtarzane.

Im więcej będziemy wiedzieli na temat danego szczepienia, tym będziemy spokojniejsi, że naprawdę dajemy naszemu dziecku to wszystko, co będzie dla niego najlepsze.