http://www.powstrzymajrotawirusy.pl/index.html

Każdy człowiek, ale szczególnie dzieci mające słabszą odporność, narażony jest na ataki wielu różnych chorób. Niektóre są stosunkowo niegroźne, ale inne mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a te z kolei mogą doprowadzić nawet do śmierci, jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Dlatego właśnie, tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, kiedy jakie szczepienia podawać naszemu dziecku, wówczas będziemy mieli pewność, że w odpowiedni sposób chronimy jego organizm.

Już w pierwszej dobie

Warto wiedzieć, że pierwsze szczepienia podawane są dziecku już w pierwszej dobie jego życia. Przede wszystkim obowiązkowo podawane jest szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. To dlatego, że można się nim zarazić podczas karmienia piersią, a ponieważ nie każda mama jest świadoma nosicielstwa tego wirusa, to dla pewności lepiej jest każde dziecko zaszczepić, aby chronić je przed tą chorobą.

Oczywiście później takie szczepienie musi być jeszcze powtórzone, aby mogło działać tak jak należy. Drugim szczepieniem, które również podaje się w pierwszej dobie życia, jest to przeciwko gruźlicy. Tu jednak istnieje już więcej przeciwwskazań, a dodatkowo takie szczepienie podawane jest tylko w jednej dawce. Nie mniej, warto wiedzieć, że już od początku swojego życia, dziecko jest chronione przy pomocy odpowiednich szczepień, które mają za zadanie wytworzyć w jego ciele niezbędne przeciwciała.

Co dalej?

Oczywiście im dziecko będzie starsze, tym więcej tych szczepień będzie przyjmowało. Pojawi się z biegiem czasu szczepienie przeciwko Hib, polio, odrze, śwince i różyczce, krztuścowi, tężcowi i błonicy czy pneumokokom.

Co więcej, poza skorzystaniem ze szczepień obowiązkowych, które gwarantowane są każdemu dziecku i za które nie musimy płacić, mamy jeszcze szczepienia zalecane. Wśród nich znajdziemy szczepienia przeciwko rotawirusom, meningokokom, i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Wszystkie te szczepienia, z jednej i drugiej listy muszą być podane w określonym czasie i co więcej, w odpowiednim odstępie od poprzedniej dawki. To oznacza, że naprawdę dokładnie trzeba się zapoznać z tymi wytycznymi, tym bardziej, że przy niektórych szczepieniach zalecanych, jeśli szczepionka nie zostanie podana do ściśle określonego wieku dziecka, to później nie będziemy mogli już jej podać, a więc nie będzie ono chronione przeciwko danej chorobie. Warto wiedzieć jakie szczepienia należy podawać dziecku i przede wszystkim kiedy powinniśmy to robić. Wówczas będzie istniała największa szansa na to, że uda nam się je ochronić przed poważnymi powikłaniami.