Medycyna jest obecnie na takim poziomie, że możemy korzystać z różnego rodzaju szczepień, mających chronić nasz organizm przed różnorakimi chorobami. Nawet jeśli czasami nie są one w stanie ochronić nas przed zachorowaniem, to dzięki nim choroba może mieć łagodniejszy przebieg, a co się z tym wiąże, będzie istniało mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpią groźne powikłania, które mogłyby zaważyć na naszym dalszym życiu. Dlatego warto mieć o szczepieniach jak największą wiedzę, tak aby mieć świadomość, jak wiele dobrego mogą one dla nas zrobić.

Czym jest błonica?

Jedną z chorób, przed którymi bronią nas szczepienia jest błonica. To choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową, nazywana również krupem. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ może doprowadzić do uduszenia dziecka, ponieważ światło dróg oddechowych stopniowo będzie się zamykało, utrudniając mu oddychanie. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy dokładnie przypilnowali kalendarza szczepień, bo wówczas będziemy mieli pewność, że nie pominęliśmy żadnej z dawek i nasze dziecko będzie odpowiednio chronione. Tym bardziej, że poza najgorszym zakończeniem, jakim byłaby śmierć, błonica może prowadzić również do licznych powikłań, takich jak uszkodzenie serca czy nerek, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Dlatego też warto zobaczyć, z jakich szczepień można korzystać, jeśli chodzi o błonicę.

Z czego skorzystać?

Warto wiedzieć, że odnośnie błonicy do wyboru będziemy mieli kilka różnych szczepionek. Możemy wybrać szczepionkę monowalentną, którą stosuje się u osób nie mogących przyjąć szczepionki Td lub tych, które niedawno były szczepione przeciwko tężcowi. Możemy też przyjąć szczepionkę dwuwalentną, szczepionkę skojarzoną, która będzie chroniła przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, albo skojarzoną, w której jeszcze będą bakterie przeciwko wzw typu B, polio i Hib. Jeżeli nie podamy dziecku takiego szczepienia, a ono zachoruje, to może się okazać, że choroba będzie miała u niego bardzo ciężki przebieg, z licznymi powikłaniami, a nawet zgonem. Należy jednak pamiętać, że szczepienia przeciwko błonicy nie chronią nas do końca życia, a to oznacza, że nawet osoby dorosłe powinny stosować dawki przypominające, aby utrzymać ochronę przed tą chorobą na odpowiednim poziomie. Zazwyczaj takie szczepienie wystarcza na 10 lat, w tym czasie w organizmie będzie odpowiednia ilość przeciwciał. Warto zobaczyć z czego można tutaj skorzystać.

Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że w odpowiedni sposób jesteśmy chronieni przeciwko błonicy.