Dzięki rozwojowi medycyny możliwe okazało się stworzenie wielu różnych szczepionek. Niektóre z nich są bardzo skuteczne, dzięki czemu po ich przyjęciu mamy pewność, że nie zachorujemy na dane schorzenie. Inne są częściowo skuteczne, a więc istnieje szansa że nie zachorujemy, ale nawet jeśli do tego dojdzie, to choroba będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg. Ale warto wiedzieć, że same szczepionki mogą się mocno między sobą różnić.

Jedna czy kilka chorób?

Przede wszystkim możemy skorzystać ze szczepionek, które mają nas chronić tylko przed jedną chorobą. Wówczas w takiej szczepionce będą się znajdowały tylko jedne bakterie, które będą odpowiednio przygotowane do tego procesu. Z drugiej strony możemy skorzystać z takich szczepionek, które będą w sobie zawierały bakterie kilku chorób. Wówczas zamiast kilku osobnych wkłuć wystarczy jedno, a my będziemy wiedzieli, że dzięki temu jesteśmy chronieni przed 4, 5 a nawet 6 różnymi chorobami.

Co jest niezwykle istotne, to fakt, że te szczepionki są bardzo bezpieczne i w znikomym procencie przypadków dochodzi do groźnych powikłań. W większości przypadków chory nie odczuwa żadnej zmiany, a nawet jeśli dochodzi do jakichś powikłań, to wówczas są one stosunkowo łagodne. Może się pojawić obrzęk w miejscu wkłucia, gorączka czy brak apetytu, jednak wszystkie te objawy znikają szybko, samoistnie i nie pozostawiają w organizmie chorego żadnych większych zmian.

Czym jeszcze się różnią?

Warto wiedzieć, że czasami mogą nam być podane szczepionki, w których znajdują się żywe ale znacznie osłabione bakterie.

Ale możemy również otrzymać takie, gdzie nie ma żywych bakterii. Wszystko będzie zależało od rodzaju szczepionki. Przy szczepionce bezkomórkowej, zwanej inaczej acelularną, będziemy mieli do czynienia z fragmentami komórek bakteryjnych. Nie będą one w nich całe.

Co ważne, to chociaż nie są całe i zazwyczaj posiadają znacznie mniej antygenów niż pełne szczepionki, to jednak ich skuteczność jest bardzo podobna. Jedyna różnica może być w tym, że za taką szczepionkę acelularną trzeba dodatkowo zapłacić i to za każdą dawkę, a to będzie się wiązało z dodatkowym kosztem, który może ale nie musi być ponoszony. Warto wiedzieć, jakie powikłania po szczepieniach mogą nas spotkać, ale również powinniśmy się dowiedzieć jakie są rodzaje szczepionek. Tylko mając taką wiedzę, będziemy mieli pewność, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru i zastosowaliśmy szczepionkę, która okaże się najlepsza w naszym przypadku.

Wówczas będziemy mieli pewność, że zadziała ona tak jak powinna, jednocześnie nie wywołując większych powikłań.