Jeżeli mamy dziecko, to warto się wcześniej zorientować jakie szczepienia będzie trzeba mu podać, tak aby mieć pewność, że w odpowiedni sposób dbamy o jego zdrowie. Może się wówczas okazać, że mając świadomość, iż istnieje kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych, łatwiej będzie nam podjąć decyzję czy chcemy skorzystać z obydwóch czy tylko z tego, który jest na nas nakładany przez prawo. Co więcej, jeśli będziemy wiedzieli, jakie szczepienia kiedy podawać, łatwiej będzie nam na ich temat znaleźć odpowiednie informacje, które mogą nas uspokoić i dać nam pewność, że podejmujemy odpowiednią decyzję.

Taki kalendarz szczepień obowiązkowych znajdziemy na wielu różnych stronach internetowych, jednak warto się upewnić, czy dotyczy on rocznika naszego dziecka, bo co jakiś czas jest aktualizowany.

W tym wieku nic

Jeżeli dopilnujemy, aby nasze dziecko przyjmowało w odpowiednim czasie szczepienia z listy obowiązkowej, to w wieku 4 lat, nie będzie miało żadnych szczepień, przynajmniej z tej listy. Ostatnie z nich powinno otrzymać przed ukończeniem 2 lat, a kolejne będą go czekały dopiero kiedy wejdzie w 6 rok życia.

Oczywiście jeśli z jakiegoś powodu mamy opóźnienie w szczepieniach, to powinniśmy się stosować do wytycznych lekarza, tak aby mieć pewność, że nasze dziecko otrzymało wszystkie niezbędne szczepienia i że dostało je w odpowiednim momencie. Wspomnieć również trzeba, że takie szczepienia przyjmowane w odpowiednim terminie, to najlepsze co możemy zaproponować naszemu dziecku, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że jego zdrowie będzie odpowiednio chronione.

Szczepienia zalecane

Jeżeli chodzi o szczepienia zalecane, które nasze dziecko może otrzymać w wieku 4 lat, to może ono być przeciwko pneumokokom.

Jeszcze do niedawna było ono płatne, jednak teraz dzieci urodzone z początkiem 2017, jak i wszystkie do 5 roku życia, mogą je otrzymać z refundacją, a więc my nie będziemy musieli za nie nic płacić. Warto zobaczyć czy nie odbywają się u nas takie darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom. Jeśli nasze dziecko jeszcze ich nie miało, a lada chwila ma iść do przedszkola, to z pewnością powinniśmy pomyśleć o wykonaniu takich szczepień.

To właśnie w tym wieku występuje największa liczba zachorowań i są one niezwykle groźne. Warto zobaczyć czy nasz 4 latek nie powinien czasami przyjąć jakichś szczepień. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że jesteśmy w stanie chronić jego organizm przed najgroźniejszymi chorobami, które mogą doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, a nawet do śmierci.