W Polsce obowiązują dwa kalendarze szczepień, które praktycznie się uzupełniają. Jeden to kalendarz szczepień obowiązkowych, które dotyczą wszystkich dzieci, jeśli nie mają one jakichś medycznych przeciwwskazań. Tak naprawdę jeśli dziecko nie zostanie przyprowadzone do szczepień, to w stosunku do rodziców mogą zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje prawne. Drugi to kalendarz szczepień zalecanych, a więc takich, gdzie lekarze uważają, że dobrze byłoby zaszczepić dziecko przeciwko określonym chorobom, ale jednocześnie nie ma takiego przymusu. Jeśli rodzice nie skorzystają z takich propozycji, to nie zostaną w stosunku do nich wyciągnięte żadne konsekwencje.

Odpowiedni harmonogram

W kalendarzu szczepień obowiązkowych zostały zawarte nie tylko wszystkie szczepienia, jakim należy poddać dziecko, ale również czas w którym powinno się to stać, jak i odstępy między poszczególnymi dawkami, tak aby była pewność, że organizm przyjmie je w odpowiedni sposób. Dlatego właśnie warto sprawdzić, jakie szczepienia w którym miesiącu życia powinny być wykonane, tak abyśmy później nie byli zaskoczeni. To oznacza, że dzięki takiej wiedzy, będziemy mieli świadomość, że w okresie między 3 a 4 miesiącem życia, powinniśmy zaszczepić dziecko pierwszą dawką przeciwko polio. Co więcej, powinniśmy również podać mu kolejną dawkę przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, jak i przeciwko Hib. Tylko pilnowanie tych terminów, jak i odstępów pomiędzy poszczególnymi szczepieniami, da nam pewność, że oferujemy dziecku to wszystko, co jest najlepsze dla jego zdrowia.

Co jeszcze się podaje?

Warto również wiedzieć, że po ukończeniu 4 miesiąca życia należy również podać dziecku szczepienie przeciwko pneumokokom. Jeszcze do niedawna znajdowało się ono na liście szczepień zalecanych i było ono płatne. Od pewnego czasu to się jednak zmieniło i teraz dzieci urodzone od 1.01.2017 roku mają te szczepienia robione za darmo.

Co więcej, z takich refundowanych szczepień mogą korzystać również te dzieci, które nie były szczepione tą szczepionką, a nie ukończyły jeszcze 5 roku życia. To dlatego, że właśnie w tej grupie wiekowej występuje najwięcej zachorowań. Warto tutaj pilnować wszystkich terminów, ale również poszukiwać informacji na temat poszczególnych szczepionek, bo tylko wtedy można mieć pewność, że będziemy spokojni o decyzje, jakie podejmujemy. Warto zaszczepić dziecko, bo ewentualne powikłania po szczepieniach nie są groźne. Co więcej, nawet jeśli dziecko zachoruje na daną chorobę, to możemy być pewni, że będzie ją przechodziło znacznie słabiej niż gdyby nie było szczepione.