Arixtra ulotka

Jeżeli jesteśmy rodzicami, albo lada moment mamy nimi zostać, to powinniśmy się wcześniej dowiedzieć jak najwięcej na temat szczepień. Im większa będzie nasza wiedza, już od samego początku, tym spokojniej będziemy do nich podchodzić i tym większą będziemy mieli pewność, że podejmujemy najlepszą decyzję dla naszego dziecka. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, w jakim wieku należy szczepić dziecko i przeciwko jakim chorobom. Co więcej, jeśli zdobędziemy również wiedzę na temat tych chorób, to łatwiej zdecydujemy się na szczepienia, wiedząc przed czym konkretnie chronimy dziecko, a przede wszystkim przed jakimi powikłaniami.

Czy szczepimy 3 latka?

Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych, jest regularnie aktualizowany. To oznacza, że jeśli chcemy się z nim zapoznać, to powinniśmy się najpierw upewnić, że patrzymy na ten najbardziej aktualny, który faktycznie będzie dotyczył naszego dziecka.

Tylko wówczas możemy mieć pewność, że nie przeoczymy niczego ważnego, a co się z tym wiąże, że w odpowiednim momencie pójdziemy z nim do przychodni, aby takie szczepienia wykonać. Jak się okazuje, w wieku 3 lat dziecko nie musi być na nic szczepione, oczywiście pod warunkiem, że wszystkie wcześniejsze szczepienia zostały przyjęte w odpowiednim terminie i nie ma tutaj żadnych przesunięć. Tak naprawdę ostatnie szczepienie, na ten okres, dziecko powinno otrzymać w wieku 18 miesięcy, a więc mając 1,5 roku. Wówczas należy mu podać szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Hib. Są to wszystko dawki przypominające, a więc tym ważniejsze jest to, aby nasze dziecko je otrzymało.

Czy to już koniec?

To, że w wieku 3 lat nie ma żadnych szczepień, wcale nie oznacza, że już ich nie będzie.

Po prostu w tym czasie następuje krótka przerwa, a po jej zakończeniu szczepienia będą już występowały rzadziej. Kolejne będą podane w wieku 6 lat przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince i różyczce. Następnie w wieku 14 lat nasze dziecko znowu dostanie dawkę przypominającą przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. A ostatnie szczepienia obowiązkowe otrzyma w wieku 19 lat i będą one przeciwko błonicy i tężcowi. Oczywiście później, jako dorosły człowiek też będzie mógł się szczepić, np. przeciwko grypie ale to już nie będą szczepienia obowiązkowe, którym będzie musiał się bezwzględnie poddać.

Warto wiedzieć kiedy należy się udać z dzieckiem do lekarza, aby mieć pewność, że otrzyma ono wszystkie dawki szczepień obowiązkowych. Warto się również zastanowić nad skorzystaniem z tych zalecanych.