DERMOSAN N R

Zdrowie dziecka można chronić na wiele sposobów, a jednym z nich z pewnością są szczepienia. Jednak żeby były naprawdę skuteczne, muszą być podawane w odpowiednim okresie życia dziecka i dodatkowo jeszcze we właściwych dawkach. Dlatego też, warto wiedzieć, że możemy korzystać ze szczepień obowiązkowych, którym musi być poddane każde dziecko, jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań i zalecanych, które są proponowane przez lekarza, ale to rodzic decyduje, czy zaszczepić nimi dziecko, czy jednak nie. Ogólnie szczepienia są podawane od pierwszej doby życia do ukończenia 19 lat, a więc warto wiedzieć, kiedy należy udać się ze swoim dzieckiem na kolejne szczepienie.

Dlaczego są takie ważne?

Zastanawiamy się, dlaczego tak ważne jest to, aby nasze dziecko przyjmowało w odpowiednim czasie szczepienia? Mają ono z jednej strony chronić jego organizm przed określonymi chorobami, a jak na razie szczepienia są najszybszą i najskuteczniejszym sposobem, aby to zrobić.

Po drugie, im więcej osób w społeczeństwie jest zaszczepionych przeciwko jakiejś chorobie, tym mniejsze jest niebezpieczeństwo, że wybuchnie jakaś epidemia. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby wszystkie dzieci, które nie mają żadnych przeciwwskazań medycznych, zostały poddane szczepieniom, bo wówczas mamy pewność, że je odpowiednio chronimy. Jednak żeby takie szczepienia mogły działać w prawidłowy sposób, muszą być podane w odpowiednim czasie, w odpowiedniej ilości dawek i dodatkowo jeszcze we właściwych odstępach.

Co otrzymuje dziecko w wieku 13 lat?

Jeżeli zastanawiamy się, jakie szczepienia powinno właśnie otrzymać nasze dziecko mające 13 lat, to warto wiedzieć, że w tym konkretnym wieku nie musimy go szczepić. Zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych szczepienia są w 10 roku życia, przeciwko odrze, śwince i różyczce, dawka przypominająca.

Następnie kolejne szczepienie powinien mieć w wieku 14 lat, również dawką przypominającą, przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Jednocześnie to będzie jego przedostatnie szczepienie, bo kolejne, z ostatnią dawką przypominającą przeciw błonicy i tężcowi otrzyma w wieku 19 lat. Tak więc widzimy, że 13letnie dziecko nie musi otrzymywać żadnych szczepionek, jednak już w kolejnym roku, pojawienie się z nim w przychodni będzie obowiązkowe. Warto znać kalendarz szczepień obowiązkowych, tak abyśmy mieli pewność, że nic nas tutaj nie zaskoczy. Im dokładniej będziemy się trzymać tych terminów, tym większa będzie pewność, że nasze dziecko jest odpowiednio chronione przed różnymi chorobami.