Rozmawiając o szczepieniach zazwyczaj mamy przed oczami malutkie dzieci, takie które mają dopiero kilka miesięcy. Faktycznie, one otrzymują największą liczbę szczepień, w dodatku odbywają się one w celu ochrony przed różnymi chorobami. Jednak prawda jest taka, że nawet starsze dzieci muszą otrzymywać szczepienia, składające się najczęściej z tak zwanych dawek przypominających, abyśmy mieli pewność, że ich organizm wytworzy odpowiednią ilość przeciwciał.

Co więcej, niektóre z tych szczepień powinni również systematycznie powtarzać dorośli, ale oni zazwyczaj już tego nie robią. Nie mniej podstawowy pakiet szczepień, które powinien przyjąć każdy, kończy się dopiero wtedy, gdy dziecko jest już nastolatkiem i wejdzie w 19 rok życia.

Co więc dla 10 latka?

Zastanawiamy się więc nad tym, czy jakieś szczepienia przewidziane są w wieku 10 lat? Jeśli tak, to warto wiedzieć, że w tym wieku dziecko powinno przyjąć przypominającą dawkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Na ogół jest ona podawana w szkole, przez pracującą tam pielęgniarkę, chociaż oczywiście przyjeżdża wówczas również lekarz, aby zbadać czy wszystkie dzieci mogą przyjąć te szczepienia i czy czasami nie ma w danym momencie żadnych przeciwwskazań. Ta dawka jest niezbędna, aby organizm mógł prawidłowo walczyć z tą chorobą, jednak warto wiedzieć, że jest ona również ostatnią dawką przypominającą, która ma chronić przed tym schorzeniem. Dlatego też, warto dopilnować, aby była ona przyjęta w odpowiednim terminie.

Pilnujmy terminów

Szczepionki powinny być przyjmowane w odpowiednim czasie i z zachowaniem odpowiednich odstępów. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy pilnowali, by dziecko w tym okresie było zdrowe. Każde przesunięcie w otrzymaniu szczepionki, może pociągać za sobą poważne konsekwencje, ponieważ organizm nie będzie dostatecznie chroniony.

Warto też pamiętać, że przed każdym szczepieniem, lekarz dokładnie bada dziecko i jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań do szczepienia, to nie warto się ich doszukiwać na siłę. Im szybciej dziecko przyjmie niezbędne szczepienia, z zachowaniem odpowiedniej przerwy między nimi, tym większą będziemy mieli pewność, że jego organizm jest odpowiednio chroniony. Warto wiedzieć jakie szczepienia są zalecane w jakim wieku, bo wówczas łatwiej będzie nam pilnować tego czasu.

Co więcej, łatwiej będzie nam również powiedzieć, kiedy powinniśmy szczególnie dbać o zdrowie dziecka, aby mieć pewność, że nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby mogło przyjąć takie szczepienie w odpowiednim czasie.